Wakacje służyć mają temu, aby odpocząć, zrelaksować się, zrobić sobie przerwę od codziennych obowiązków i odprężyć. Część z nas wybiera się w tym czasie w podróż, część spędza urlop, ciesząc się spokojem i poświęcając czas na przykład ulubionemu hobby. Niezależnie jednak od formy rekreacji na wakacjach, warto wiedzieć, że czas ten wyjątkowo obfituje w różnego rodzaje kradzieże, zawsze powinno się zachować czujność, by nie dopuścić do utraty ważnych dla nas, wartościowych rzeczy. Dlaczego okres wakacyjny jest szczególnie podatny na zagrożenia kradzieżami i co można zrobić, by się przed nimi uchronić?
Okazja czyni złodzieja
Jeśli kiedykolwiek cieszyłeś się możliwością wyjazdu na wakacje, z pewnością znasz to uczucie, kiedy z jednej strony towarzyszy Ci poczucie szczęścia, że oto zmieniasz otoczenie, wyjeżdżasz w upragnione góry czy nad morze, z drugiej zaś strony czujesz niepewność pozostawiania domu czy mieszkania bez nadzoru. Włamanie do domu to jeden z najczarniejszych scenariuszy, jaki może się przydarzyć nic niepodejrzewającym urlopowiczom. W miejscu, gdzie mieszkamy, pozostawiamy przecież nasze najcenniejsze materialnie rzeczy – sprzęty, wyposażenie, biżuterię, niekiedy nawet oszczędności. Złodzieje, którzy mają doświadczenie w swoim niechlubnym fachu, potrafią długo obserwować dom, dzięki czemu dobrze wiedzą, kiedy nikogo nie będzie. Właściciele wyjeżdżający na urlop to dla rabusiów doskonała okazja to myszkowania po mieszkaniu w poszukiwaniu zdobyczy.
Jak uchronić dom przed włamaniem?
Aby zminimalizować ryzyko włamania do domu podczas wakacyjnej nieobecności, przede wszystkim nie należy ułatwiać złodziejom dostania się do środka. Bardzo częstym błędem jest pozostawienie uchylonych okien. Wakacje to nierzadko okres sporych upałów i pewnie stąd wielu urlopowiczów pozostawia uchylone okna, sądząc, że zagwarantują sobie przewiew i tym samym przyjemny powrót do chłodnego wnętrza. W rzeczywistości jednak niewiele to daje w kwestii przyjemnego przewiewu, zaś dla osób o niecnych zamiarach może stanowić zachętę do włamania. Wyjeżdżając na wakacje, okna i drzwi mieszkania zawsze zamykaj na dobre! Jeśli jesteś w dobrych stosunkach z sąsiadami, możesz poprosić o nadzór Twojego domostwa — sąsiedzka współpraca w tym zakresie odstrasza niepożądane osoby o nieuczciwych zamiarach. Sąsiedzi mogą np. mieć oko na niepokojące sytuacje i w razie czego szybka interwencja policji poskutkować może uniknięciem utraty cennych przedmiotów z mieszkania. Dodatkowo zaprzyjaźnieni sąsiedzi z pewnością zgodzą się na opróżnianie Twojej skrzynki pocztowej z zaległej korespondencji i ewentualnie zebranie wszelkich ulotek z Twojej wycieraczki. Piętrząca się makulatura pod drzwiami Twojego mieszkania to jeden z sygnałów dla złodziei, że do mieszkania nikt dawno nie zaglądał, a takich spostrzeżeń wolisz przecież uniknąć.
Korzystaj z hotelowych sejfów
Jeżeli podczas urlopu mieszkasz w hotelu, który oferuje możliwość deponowania wartościowych rzeczy w sejfie, warto z takiej możliwości skorzystać. Zanim jednak to zrobisz, warto upewnić się, czy wymagane jest ustawienie w sejfie własnego kod dostępu. Jeśli otrzymasz od pracownika hotelu kod uniwersalny, niesie to za sobą ryzyko użycia go przez osoby postronne. Dla lepszej ochrony deponowanej w sejfie własności trzeba wówczas nadać własny kod zabezpieczający i nie zdradzać go nikomu innemu. Dlaczego warto korzystać hotelowych sejfów? Dają one większe poczucie bezpieczeństwa, kiedy w hotelowym pokoju zostawiamy cenne rzeczy, np. laptop, tablet czy też dokumenty, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Oczywiście, korzystanie z sejfu nie zdejmuje z ciebie obowiązku zamykania za sobą drzwi, kiedy wychodzisz z pokoju. Niektóre hotele mają system samoczynnego zakluczenia się drzwi po opuszczeniu pokoju — wszystko w trosce o bezpieczeństwo gości i dbałość o to, by kradzież na wakacjach pozostawała Ci obca.
Nie tylko rzeczy materialne
W przypadku kradzieży sprzętów, które zabieramy ze sobą na wakacyjne wojaże, prym wiodą przede wszystkim telefony komórkowe i aparaty fotograficzne. Ich utrata wiąże się nie tylko ze stratą materialną, ale również z utraceniem tego, co znajduje się na kartach pamięci — cyfrowych wspomnień w postaci zdjęć czy filmów, ważnych danych zapisanych w telefonie. Taka sytuacja jest przykładem na to, że kradzież mienia może prowadzić do utraty rzeczy zupełnie niematerialnych, a jednak równie dla nas istotnych. Aby wraz z nielegalnym przywłaszczeniem sobie przez złodzieja Twojego smartfonu nie utracić części tego, co na nim jest, warto zapisywać dane w wirtualnej chmurze, a sam smartfon warto zabezpieczyć różnego rodzaju blokadami, które uniemożliwia osobie niepowołanej, dostanie się do niego. Z kolei podróżując z aparatem fotograficznym, nigdy nie pozostawiaj sprzętu bez opieki. Zainwestuj w dobre, wytrzymałe etui na pasku, czyli specjalną torbę na aparat, zabezpieczającą przed wyrwaniem sprzętu z ręki, etui dodatkowo uchroni aparat przed uszkodzeniami.
Kradzieże na lotniskach
Złodzieje na lotnisku zwykle kojarzą się z osobami, które kradną bagaże. Kradzież bagażu to rzeczywiście jeden z najczęstszych możliwych nieprzyjemnych scenariuszy, które mogą się wydarzyć w tym miejscu. Sprawca przywłaszczenia sobie Twojej walizki podlega karze tak jak każda inna osoba, która dokonała kradzieży, jednak aby doszło do skazania winnego, najpierw należy ustalić, co rzeczywiście stało się z Twoim bagażem. Może być bowiem tak, że Twoja walizka zaginęła z przyczyn związanych z logistyką, czyli nie została skradziona, lecz zwyczajnie doleci na lotnisko kolejnym samolotem. Sprawę wyjaśnisz w Biurze Bagażu Zaginionego, gdzie będziesz mieć możliwość zlokalizowania bagażu (jeśli ma opóźnienie) lub — jeśli został skradziony — ustalenia dzięki kamerom co stało się z bagażem w hali przylotów. Jeśli okaże się, że doszło do kradzieży, postępowanie powinna rozpocząć policja. W szczególnie trudnych sytuacjach dobre biuro detektywistyczne może wspomóc w ustaleniu przebiegu zdarzeń, tym samym podnieść szansę na odzyskanie Twoich rzeczy.
Okres wakacji sprzyja rozluźnieniu i próżnowaniu, jednak złodzieje z pewnością wówczas nie próżnują. Wykorzystują fakt, że wyjeżdżamy z domów, szukając okazji do włamań. Podczas wakacji wykorzystują też nieuwagę do szybkiej kradzieży telefonów, aparatów fotograficznych, okradając nas nie tylko materialnie, ale też ze wspomnień. Drobne kradzieże kieszonkowe czy kradzież karty bankomatowej zdarzają się bardzo często, co potwierdzają doświadczenia osób, które pomagają nieszczęśnikom w odzyskiwaniu ich własności — mowa o doświadczeniach osób takich jak policjant czy prywatny detektyw. Ich rady na to, by uniknąć przykrych niespodzianek, to zachować trzeźwe myślenie, nie ułatwiać złodziejom zadania np. poprzez lekceważenie otwartych okien czy drzwi, a także zachowanie, chociażby minimalnej czujności pomimo wakacyjnego nastroju.