Poznawanie osób w internecie staje się dzisiaj niemalże codziennością. Już dawno mamy za sobą czasy, kiedy to poznając kogoś nowego w sieci mielibyśmy poczucie, że jest to niestandardowa forma inicjowania kontaktów. Nawiązywanie znajomości online na podobnych zasadach jak na żywo towarzyszy nam stale. W sieci prowadzimy internetowe dyskusje, wymieniamy się poglądami, uczestniczymy w życiu forów tematycznych, randkujemy, ale też pracujemy, urządzamy spotkania biznesowe, prowadzimy konsultacje z lekarzami, załatwiamy sprawy urzędowe — słowem, internet stał się jednym z kanałów komunikacji, z którego korzystanie nikogo nie dziwi. Niemniej, powszechność kontaktów online nie jest równoznaczna z ich całkowitym bezpieczeństwem. Pamiętajmy, że poznawanie innych ludzi przez sieć niesie takie samo ryzyko ewentualnego oszukania nas, jak w życiu poza siecią. Niektórzy sądzą wręcz, że internet ułatwia ewentualne podszywanie się pod inne osoby. Praktyka pokazuje, że rzeczywiście takie sytuacje mają miejsce bardzo często. W jaki sposób do ustalenia tożsamości osoby poznanej online przydaje się pomoc detektywa?
Kłamstwo na temat tożsamości
Zacznijmy od tego, dlaczego w pewnych sytuacjach pożądane jest sprawdzenie czyjejś tożsamości? Internet ma to do siebie, że do pewnego stopnia umożliwia zachowanie anonimowości. Oczywiście, pełna anonimowość online to bardzo rzadkie zjawisko i policja czy prywatny detektyw mają sposoby na to, by ustalić kto ukrywa się pod daną nazwą użytkownika. Jednak dla kogoś, kto nie jest specjalistą w danej dziedzinie i nie posiada odpowiednich narzędzi, weryfikacja osoby może być znacznie trudniejsza, a nawet niemożliwa. W głównej mierze polega raczej na analizowaniu tego, co pisze bądź mówi druga strona i ufaniu własnej intuicji. Nieuczciwym użytkownikom internetu najłatwiej jest ukryć swoją prawdziwą tożsamość na czatach internetowych, kiedy mogą napisać o sobie każdą nieprawdę, a druga strona nie ma jak zweryfikować podanych informacji. Podczas rozmów z użyciem kamerki jest im trudniej, ponieważ widać twarz danej osoby, jednak wytrawnych oszustów nie zniechęca i ten fakt.
Fałszywa tożsamość — w jakich sytuacjach?
Katalog przypadków, kiedy przydatne może okazać się potwierdzenie prawdziwej bądź wykrycie nieprawdziwej tożsamości osoby poznanej w sieci, jest długi. Poniżej przedstawiamy najbardziej klasyczne przykłady sytuacji, kiedy weryfikacja tożsamości może uchronić nas przed ogromnymi problemami.
- Randka, związek — jak dobrze znasz partnera?
Oszustwo matrymonialne to bodaj najczęstszy rodzaj oszustwa sieciowego. Osoby, które się go dopuszczają wykorzystują pragnienie drugiej strony do nawiązania stałej relacji. Ktoś, komu marzy się romantyczny związek, a kto otrzymuje tak bardzo pożądane przez siebie zainteresowanie, dużo łatwiej poddaje się manipulacji. Ktoś o nieuczciwych zamiarach może mówić na swój temat nieprawdę, żeby tylko spragniona uczucia osoba dała się wykorzystać. W jakim celu? Praktyka pokazuje, że oszustwa randkowe związane są z najczęściej motywem seksualnym albo finansowym.
Zdarza się jednak, że ani motyw seksualny, anu finansowy nie wybija się na pierwszy plan, a do czynienia mamy z osobą zaburzoną, która poprzez manipulacje realizuje swoją potrzebę życia w określony sposób. Bywa bowiem, że znajomość przechodzi „do realu”, kłamstwa często wciąż pozostają nieujawnione, a ofiara tych kłamstw miesiącami, a nawet latami żyje w niewiedzy na temat prawdziwej tożsamości osoby, z która ma do czynienia, a która w międzyczasie stała się życiowym partnerem. Najbardziej szokujące są właśnie te sprawy, kiedy oszust staje się długoletnim partnerem życiowym, prowadząc jednocześnie tak zwane podwójne życie.
- Dzieci w sieci — uwaga na niebezpieczeństwo!
Ofiarą podawania nieprawdziwych informacji na temat tożsamości w sieci padają też dzieci. O ile są to niegroźne sytuacje, kiedy dziecko rozmawia z rówieśnikiem, który twierdzi, że pochodzi np. z Trójmiasta, podczas czy tak naprawdę mieszka np. w Krakowie, to można powiedzieć, że nikomu nie dzieje się żadna realna krzywda. Jeśli jednak rzekomy 14-latek, z którym rozmawia nasze dziecko, jest osobą dorosłą, podszywająca się pod rówieśnika dziecka, może być to potencjalnie niebezpieczna sytuacja. Ochrona dzieci przed podobnymi okolicznościami jest konieczna, ponieważ może ustrzec nawet przez dopełnieniem się względem dziecka przestępstwa pedofilii! Dziecko nie jest świadome mechanizmów, które stoją za ukrywaniem tożsamości, dlatego kontrola rodzicielska pod tym względem jest obowiązkiem odpowiedzialnego rodzica.
- Fałszywa ofiara potrzebująca pieniędzy
Oszustwo w sieci może dotyczyć też kwestii stricte finansowych. Portale społecznościowe to miejsca, gdzie od czasu do czasu umieszczane są prośby o wsparcie finansowe dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej czy zdrowotnej. Założyciele zbiórek proszą o datki — wpłaty pieniędzy, które rzekomo mają być jedyną szansą na zażegnanie kryzysu. Trudno odmówić osobie w potrzebie, a ten właśnie fakt wykorzystywany jest przez oszustów. Zbiórka ogłoszona prywatnie, bez pośrednictwa specjalnego portalu, który weryfikuje prawdziwość podawanych danych, a więc zbiórka bez wcześniejszego ustalania tożsamości osób potrzebujących, powinna wzbudzić podejrzenia. Baza oszustów, którzy próbują wzbogacić się, podając się za osobę pokrzywdzoną przez los, niestety stale rośnie.
Detektyw ustala tożsamość
Zwykły użytkownik internetu nie dość, że narażony jest na wyżej wymieniona oszustwa, to nie posiada też narzędzi, aby samodzielnie weryfikować czyjąś tożsamość. Jeśli więc mamy do czynienia z poznawaniem nowych osób online, a znajomości te zaczynają coraz bardziej wdzierać się do świata realnego, warto potwierdzić, że osoby, z którymi mamy do czynienia, są tymi, za które się podają. Ustalanie tożsamości przez detektywa obejmować może dotarcie do danej osoby, a więc ustalenie jej miejsca pobytu i zamieszkania, sprawdzenie jej rytmu dnia, potwierdzenie miejsca pracy czy wykonywanego zawodu, weryfikację stanu cywilnego. Agencja detektywistyczna pomoże ustalić prawdziwość przedstawianych w sieci informacji, w tym prawdziwość zaświadczeń, pism czy wszelkich innych dokumentów. W razie wykrycia nieprawidłowości czy podejrzenia popełnienia przestępstwa (a bywa, że wykryte zostają przestępstwa podrabiania dokumentów czy bigamia), detektyw zbierze odpowiednie dowody, które będą gotowe do przedstawienia ich na policji czy w sądzie.
Współpraca z detektywem to skuteczne rozwiązanie w przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby poznanej w internecie. Kwalifikacje i doświadczenie pracowników agencji detektywistycznej pozwalają na uzyskanie cennych informacji i uspokojenie wątpliwości co do osoby poznanej w sieci. Bywa też, że pomoc detektywa pozwala uchronić przed zacieśnieniem tych relacji, które mogłyby sprowadzić na nas kłopoty.