Branża ubezpieczeń osobowych i majątkowych zawsze narażona była na niebezpieczeństwo oszustwa ubezpieczeniowego. Choć zarówno ubezpieczyciel, jak i płatnik składki podpisują umowę, czyli ustalają zasady ubezpieczenia, które gwarantuje zabezpieczenie finansowe płatnika na wypadek jakiegoś zdarzenia czy doznania szkody, to zdarzają się nieuczciwi płatnicy, którzy usiłują wyłudzić odszkodowanie wbrew zapisom umowy lub manipulując faktami tak, aby wpisywały się one w warunki otrzymania odszkodowania.
Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe?
Oszustwo na ubezpieczeniu polega na próbie uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, pomimo że w praktyce nie zaszły ku temu przesłanki zawarte w tej umowie. Wyłudzenie odszkodowania może być też poprzedzone celowym spowodowaniem zdarzenia, które byłoby podstawą wypłaty tego odszkodowania. Ubezpieczenie nigdy nie pokrywa działania celowego, a ono właśnie najczęściej leży u podstaw przy próbach bezprawnego uzyskania odszkodowań. Mamy więc do czynienia z oszustwem ubezpieczeniowym, kiedy ktoś próbuje osiągnąć zysk bez przestrzegania warunków polisy.
Oszustwo osoby trzeciej
Choć najczęściej wyłudzenia dokonują osoby ubezpieczone, to nie zawsze sprawcami oszustwa są beneficjenci ubezpieczenia. Z oszustwem ubezpieczeniowym mamy do czynienia również wówczas, gdy jakakolwiek osoba działa w celu uzyskania odszkodowania — na rzecz siebie bądź na rzecz innej osoby. Nie ma też znaczenia, czy finalnie odszkodowanie zostanie niesłusznie, po wprowadzeniu w błąd ubezpieczyciela, przyznane czy też nie. O przestępstwie świadczy popełnienie go już z chwilą celowego spowodowania danego zdarzenia czy szkody, niezależnie od dalszych wynikających z tego konsekwencji finansowych dla osoby ubezpieczonej.
Rodzaje oszustw ubezpieczeniowych
Oszustwa ubezpieczeniowe mogą przybierać różną formę w zależności od przedmiotu ubezpieczenia. Wyróżniamy między innymi:
- Oszustwa związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi — są to różnego rodzaju działania, które doprowadzają do wymuszenia wypłaty odszkodowania w ramach obowiązującego wszystkich kierowców ubezpieczenia OC. W grę wchodzą podawanie fałszywych danych przy zawieraniu umów, zgłaszanie tych samych zdarzeń w wielu różnych zakładach ubezpieczeniowych, ale też celowe stłuczki czy rzekome kradzieże aut.
- Wyłudzenie odszkodowania zdrowotnego – nadużycia związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, pozorowanie trudnych do weryfikacji chorób, fałszowanie daty ich ujawnienia czy okresu rekonwalescencji w szpitalu, celem wyłudzenia odszkodowania za pobyt tamże.
- Fałszywe szkody osobowe czy następstwa nieszczęśliwych wypadków — w tym podawanie nieprawdziwych okoliczności, fałszywe dopasowywanie wersji danego zdarzenia do warunków otrzymania odszkodowania.
- Nieprawdziwe szkody majątkowe — zarówno umyślne działania, takie jak celowe podpalenia, zalania itp. jak i celowe powiększanie szkody, zawyżanie wartości uszkodzonego mienia.
- Oszustwa związane z polisą turystyczną – rzekoma kradzież lub zgubienie bagażu.
Wyłudzenie odszkodowania jaka kara?
Oszustwo ubezpieczeniowe jest występkiem, czyli czynem zagrożonym. Jest świadomym działaniem na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego też podlega karze. Na konsekwencje karne narażony jest zarówno ten, kogo dotyczy ubezpieczenie, jak i ten, kto pomaga w przestępstwie. Za spowodowanie zdarzenia będącego podstawą do wypłaty odszkodowania, czyli próbę wyłudzenia odszkodowania, zgodnie z art. 298 Kk. grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Z kolei od 6 miesięcy do 8 lat grozi, zgodnie z art. 286 Kk., za m.in. doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, czyli za klasyczne oszustwo dokonania wyłudzenia.
Jak ujawnić wyłudzenie ubezpieczeniowe?
Każdy detektyw ubezpieczeniowy przy współpracy z rzeczoznawcami, policjantami i pracownikami towarzystw ubezpieczeniowych ma do dyspozycji szereg narzędzi, które pozwalają zbadać dany przypadek i ustalić, czy przebieg zdarzenia opisywany przez beneficjenta ubezpieczenia jest zgodny z rzeczywistością. Nasza agencja detektywistyczna w Poznaniu uczestniczyła już w wielu tego typu sprawach, ustalając zarówno przebieg zdarzeń, jak i weryfikując świadków, sprawdzając poprawność dokumentów. Doświadczenie pozwala nam zaoferować usługi sprawdzania autentyczności zgłaszanych przez osoby ubezpieczane szkód na najwyższym poziomie i z ogromną skutecznością.