Menu Zamknij

Poszukiwany/Poszukiwana – zaginięcia w Polsce

Wracasz do domu, oczekujesz ciepłego przywitania bliskiej osoby jak co dzień, a tymczasem… cisza. Cisza trwa chwilę, trzy godziny, kilkanaście, kilkadziesiąt, zaczynasz się niepokoić, alarmujesz odpowiednie służby. Czekasz, spoglądasz na ekran telefonu, wyglądasz przez okno i nic. Gdzie szukać zaginionych i do kogo zwrócić się po pomoc? Jak poradzić sobie z niewiadomą?

zaginięcia w Polsce

Poszukiwanie osób zaginionych a brak pewności

Osoby, których najbliżsi zaginęli zgodnie twierdzą, że najgorszym elementem towarzyszącym całej historii jest brak jakichkolwiek informacji. Wszechobecna pustka i tysiąc znaków zapytania bez odpowiedzi. Jednak nie tracą nadziei, podejmują się wielu rozwiązań, nierzadko abstrakcyjnych lub dla wielu ludzi absurdalnych. Niemniej nic nie jest w stanie powstrzymać ich, dopóki na horyzoncie nie pojawi się choćby cień szansy na happy end.

Jak przerwać ciszę?

Oprócz zgłoszenia sprawy zaginięcia do odpowiednich organów, warto prowadzić permanentne poszukiwania na własną rękę. W międzyczasie nadprogramowe działania, np. zlecenie poszukiwania profesjonalnej agencji detektywistycznej mogą bardzo pomóc w rozwiązaniu sytuacji. Detektywi pracują niezależnie lub w kooperacji z policją i niezwykle skutecznie, a sprawdzone metody są w stanie przynieść oczekiwany rezultat. Możliwe jest ustalenie, gdzie osoba zaginiona się znajduje, co robi, z kim się kontaktuje.

Zaginięcia – dlaczego?

Powodów zaginięć jest mnóstwo. To nie tylko najgorszy scenariusz z możliwych, czyli handel żywym towarem lub porwanie dla okupu z zagrożeniem życia, ale często zerwanie kontaktów z bliskimi dla ich lub swojego dobra, ucieczka przed wierzycielami, wymiarem sprawiedliwości czy choroby. Nieważne, dlaczego. Istotny jest fakt, iż w grę wchodzi walka o odzyskanie rodziny lub przyjaciół, bardzo często w skrajnych i kontrowersyjnych warunkach.

Rekordowe statystyki w zaginięciach w Polsce

W Polsce liczba zaginionych osób co roku ulega zmianie na niekorzyść. Policjanci odbierają coraz więcej zgłoszeń od zrozpaczonych członków rodzin i biją na alarm. To niewątpliwie problem społeczny na ogromną skalę, dlatego warto dbać o relacje między ludźmi, obserwować czy reagować, jeśli wiemy, że sytuacja tego wymaga.