Menu Zamknij

Profesjonalny sprzęt w pracy detektywa

Praca detektywa opiera się przede wszystkim na jego umiejętnościach analitycznych, wykorzystaniu indywidualnych predyspozycji czy zmysłu obserwacji. Jednak specjalistyczny sprzęt, jak w przypadku każdego rodzaju zawodu, kiedy to eksperci posiłkują się odpowiednimi narzędziami do osiągnięcia określonego celu, stanowi nieodzowny element wykorzystywany podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Narzędzia, z których korzysta detektyw, to często podstawa jego działań terenowych. Nie będziemy oczywiście zdradzać tajników naszych działań, możemy jednak opowiedzieć nieco więcej o tym jak ważny jest sprzęt detektywistyczny oraz w jakich sytuacjach, który jego rodzaj sprawdza się najlepiej.

czarno-biała grafika aparatu fotograficznego
Czarno-biała grafika aparatu fotograficznego

Rejestrowanie obrazu

Zarejestrowany obraz może stanowić odpowiedź na wiele pytań, które nurtują Klientów biur detektywistycznych. Nagrania sprawdzają się w wielu sytuacjach, kiedy Klientowi zależy na przestudiowaniu przebiegu jakiegoś zdarzenia. Podobnie, jak w przypadku obrazu zarejestrowanego na kamerze monitoringu miejskiego czy na kamerze przemysłowej w miejscu pracy, zarejestrowany obraz stanowi potwierdzenie tego, że dana osoba była obecna w danym miejscu bądź zachowywała się w określony sposób. Kamera jako narzędzie pracy detektywa istotnie pomaga w ustaleniu kiedy i co robiła dana osoba w danym miejscu.

Ukryta kamera

Ukryta kamera, jaką posługuje się detektyw jest oczywiście kamerą w wersji mini, którą trudno zauważyć. Jeśli detektyw ma pozostać nierozpoznany, to narzędzie, które wykorzystuje, również nie może wzbudzać zainteresowania otoczenia. Niejednokrotnie wykorzystuje się zatem kamery montowane w różnych przedmiotach codziennego użytku — ukryte w teczkach, torbach, ale też w okularach, długopisach, a nawet mini kamerki montowane w kieszeniach. Niektóre kamery mają wbudowany magnes, dzięki czemu łatwo można przyczepić je do powierzchni metalowych, w przypadku niektórych można modyfikować kąt widzenia oka kamery, manewrując polem widzenia nawet w zakresie 360 stopni.

Wideorejestrator samochodowy

To nic innego jak kamera, jednak przeznaczona do rejestrowania zdarzeń, które dzieją się na drodze. Umożliwia to obiektyw, który skierowany jest na to, co dzieje się przed maską pojazdu, swoim zasięgiem może też obejmować pobocze. Wideorejestrator samochodowy może być też zamontowany na tyle pojazdu, dzięki czemu rejestrować będzie to, co dzieje się za pojazdem.

Noktowizor

Równie przydatne może stać się urządzenie, które wzmacnia światło zastane, a tym samym umożliwia widzenie w półmroku. Urządzeniem takim jest noktowizor, dzięki któremu jest możliwe obserwowanie otoczenia w nocy prawie tak, jak w dzień. Aby dobrze rejestrowało obraz, wystarczy w tym przypadku nawet liche światło, np. to emitowane przez księżyc. Dzięki specjalnej technologii noktowizor jest swoistym połączeniem układu elektronicznego, wzmacniającego światło szczątkowe oraz optycznego, który przekazuje odpowiednio powiększony obraz. To właśnie dzięki obrazowi przekazywanemu przez noktowizor uzyskuje się wyraźny obraz, nawet kiedy dookoła panuje głucha noc.

Aparat fotograficzny

Wykonywanie zdjęć cyfrowymi aparatami fotograficznymi może być kolejnym sposobem na udokumentowanie pracy detektywa. Czasami wykorzystuje się aparaty wbudowane w smartfony, czasem zaś korzysta się z dedykowanych aparatów fotograficznych, w których można dopasowywać rodzaje obiektywów. Wszystko zależy od obiektu, który ma być fotografowany. Odpowiedni obiektyw przyda się na przykład wtedy, kiedy potrzebne są wyraźne, ostre zdjęcia oddalonych obiektów.

Rejestrowanie dźwięku

Wszystkie powyższe metody rejestrowania zdarzeń mogą, ale nie muszą ograniczać się tylko do zapisywania obrazu. Mogą nagrywać też dźwięk. Niemniej, istnieją również specjalne przyrządy, które stworzone są właśnie do nagrywania i odtwarzania dźwięku. Trzeba wiedzieć, że podsłuch rozumiany jako operacyjne bądź procesowe, niejawne zbieranie informacji i dowodów uzyskanych z rozmów telefonicznych czy innych metod telekomunikacyjnych zarezerwowany jest dla służb takich jak policja czy prokuratora i regulowane jest przez sąd. Biuro detektywistyczne może natomiast używać różnorakich środków technicznych celem prywatnego gromadzenia pewnych dowodów bądź dokumentowania rozwoju danej sprawy. Przykładem może być szybkie nagranie na dyktafon istotnych w toku śledztwa informacji, które w odpowiednim czasie zostaną odsłuchane i pomogą uporządkować spostrzeżenia detektywa, rzucając światło na przebieg danego zdarzenia. Agencja detektywistyczna może też wykorzystywać urządzenie do komunikacji między pracownikami w terenie. Nowoczesne radiotelefony kamuflowane zapewniają poufność przesyłanych informacji dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu.

Lokalizatory

Lokalizatory, np. te przeznaczone do kontrolowania pojazdów, to sposób na ciągłą lokalizację dzięki precyzyjnym źródłom lokalizacji GPS czy GSM. Umożliwiają śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym i tworzenie historii przejazdów. Narzędzie to przydatne jest również w przypadku kontroli pracy samego detektywa, dzięki czemu w przypadku niezwykle skomplikowanych spraw w terenie pozostała część ekipy można szybko namierzyć gdzie znajduje się pracownik i zwiększyć tym samym jego poziom bezpieczeństwa.

detektor GPS
Czarno-biały detektor GPS

Detektory

Praca detektywistyczna to nie tylko ustalanie przebiegu zdarzeń, gromadzenie dowodów, poszukiwanie osób. To również wykrywanie działań konkurencji. Zdarzają się Klienci, którzy zgłaszają się do nas z prośbą o sprawdzenie, czy w ich środowisku prywatnym bądź biznesowych nie ma zainstalowanych podsłuchów. Zdarzają się prośby o wykrycie ewentualnych narzędzi detektywistycznych, takich jak lokalizator GPS. Narzędzia, którymi dysponujemy, muszą więc też dobrze sprawdzić się w roli wykrywacza innych urządzeń elektromagnetycznych. Detektory służą do wykrywania sygnałów analogowych, cyfrowych i hybrydowych, muszą posiadać duży zakres częstotliwości, różne nastawy czułości dla odseparowania sygnałów itp.

Nie mniej istotne są nieco mniej skomplikowane technologicznie, ale czasami bardzo przydatne wykrywacze metali. Tego rodzaju detektor wykorzystywany jest bardzo często również przez pracowników ochrony na lotniskach, imprezach masowych czy w budynkach użyteczności publicznej dla zachowania bezpieczeństwa ludzi. Detektor metalu w pracy detektywa również pozwala zachować większą dozę bezpieczeństwa. Przedmioty takie jak nóź czy broń mogą zostać wykryte właśnie dzięki specjalnym detektorom.

Inne przydatne narzędzia profesjonalne

Wymienione sprzęt to oczywiście nie wszystko, co wykorzystują detektywi. Co jeszcze może przydać się w pracy detektywistycznej?

  • Detektory fałszywych banknotów. Jeśli detektyw prowadzi dochodzenie związane z oszustwami finansowymi, nierzadko na wyposażeniu agencji detektywistycznej znajduje się specjalny detektor fałszywych banknotów. Pozwoli on na szybkie i skuteczne sprawdzenie, czy dany banknot jest autentyczny.
  • Oprogramowanie do analizy danych — detektyw niejednokrotnie musi zbierać i analizować wiele różnych informacji w trakcie swojej pracy. Oprogramowanie do analizy danych, takie jak narzędzia do przetwarzania tekstu, wizualizacji danych lub analizy sieci społecznych, może pomóc w tej pracy.
  • Sprzęt do walki wręcz — kwestia samoobrony własnej to często pomijany, ale bardzo ważny aspekt pracy detektywa. W niektórych sytuacjach detektyw bywa zmuszony do obrony własnej lub nawet do zatrzymania podejrzanego, zanim na miejscu zjawi się policja. Dlatego warto, aby posiadał odpowiednie umiejętności, był wytrenowany w walce wręcz oraz miał przy sobie narzędzia, które może używać zgodnie z literą prawa, a które pozwolą mu na skuteczne działanie.

Wyposażenie detektywa obejmuje mnóstwo narzędzi bardzo różnego typu. Nie jest stałe i zmienia się w zależności od tego, jakiego typu sprawa jest prowadzona. Technologia wykorzystywana w codziennej pracy zawsze dopasowana jest do wymagań danego zlecenia.