W czasach, kiedy w sieci roi się od portali randkowych i matrymonialnych, poznanie kogoś nowego jest dziecinnie proste. Niestety, nader często takie poznanie się jest okazją dla jednej ze stron do wykorzystania drugiej, bowiem wiele osób, które są zarejestrowane w takich portalach, wcale nie poszukuje partnera lub partnerki na resztę życia, a jedynie przygody erotycznej lub dóbr materialnych. W rezultacie coraz więcej pracy mają biura detektywistyczne, do których zwracają się osoby poszkodowane. Jak detektyw może pomóc, kiedy doszło do oszustwa matrymonialnego?
Kiedy mamy do czynienia z oszustwem matrymonialnym?
Oszustwo takie ma miejsce wówczas, kiedy jedna ze stron, po stworzeniu romantycznej relacji, próbuje wykorzystać zaangażowanie emocjonalne drugiej strony w celu doprowadzenia jej do rozporządzenia swoim majątkiem na korzyść oszusta. Sprawcą oszustwa matrymonialnego może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta; jednak praktyka wykazuje, że częściej oszustw dopuszczają się mężczyźni. Obecnie w większości przypadków do oszustwa dochodzi za pośrednictwem Internetu, gdzie sprawca, zakładając fałszywe konto w portalu randkowym, może podszywać się przez dłuższy czas bezkarnie pod inne osoby, poszukując ofiar – niekiedy kilku jednocześnie.
Cechy oszusta matrymonialnego
Oszustwa matrymonialne przebiegają na ogół według tego samego schematu. Oszust umiejętnie kreuje swój wizerunek za pomocą zmyślonych, ale bardzo wiarygodnie brzmiących historii, mających wywołać u drugiej osoby współczucie i chęć pomocy. Jednocześnie oszust udaje człowieka wrażliwego, empatycznego, romantycznego i bardzo emocjonalnego, poszukującego prawdziwej miłości po przykrych doświadczeniach z poprzedniego związku. Może również podawać się za zamożnego biznesmena, który wprawdzie jest osobą bardzo zamożną, ale zapracowaną i taką, której „nikt nie rozumie”, a spotkane dotychczas kobiety były zainteresowane jedynie zawartością jego portfela i stanem konta w banku.
Kiedy oszust wzbudzi u swojej ofiary zaufanie i współczucie, przechodzi do dalszego etapu – spotkań bezpośrednich. Nie spieszy się z dążeniem do zbliżenia fizycznego; czeka, aż jego ofiara sama tego zechce, uwodząc ją romantycznymi kolacjami, wyznaniami, stwierdzeniami w rodzaju „jeszcze nigdy nie spotkałem nikogo takiego”. Kiedy ofiara jest już silnie zakochana i bezgranicznie ufa oszustowi, następuje faza inicjacji seksualnej i snucie wspólnych planów na przyszłość. Zaczynają się „poważne rozmowy” na tematy materialne i pytania wprost o stan majątkowy ofiary, która – niczego nieświadoma – udziela wyczerpujących informacji o posiadanych dobrach. Dalsze postępowanie oszusta zależy od tego, czego się spodziewał. Jeżeli ofiara nie dysponuje majątkiem wartym przywłaszczenia, oszust po prostu znika jak kamfora, usuwając konto z portalu, zmieniając numer telefonu i ucinając wszystkie kontakty z ofiarą. Jeżeli natomiast uzna, że kontynuowanie znajomości może przynieść konkretne korzyści, zaczyna prosić o pożyczkę albo zachęca do zainwestowania w jakieś „niezwykle intratne przedsięwzięcie”. Z czasem wyłudza coraz więcej pieniędzy, a nierzadko udaje mu się wyłudzić także majątek ruchomy (np. samochód) lub mieszkanie ofiary.
Co może zrobić detektyw?
Ofiary oszustów matrymonialnych często orientują się w prawdziwych zamiarach swoich „ukochanych” dopiero po dłuższym czasie, kiedy już niekorzystnie rozporządziły swoim majątkiem i w zasadzie pozbyły się go na rzecz domniemanego partnera. Oszuści potrafią bowiem swoim postępowaniem uśpić czujność ofiary prezentami, zagranicznymi wycieczkami, itp. Zdarza się, że ofiara odkryje zupełnie przypadkowo podwójne życie oszusta, który np. przez nieuwagę zostawi telefon bez nadzoru, a ofiara, tknięta przeczuciem, przeszuka go. Wówczas najlepszym działaniem nie jest wypytywanie „partnera”, a dyskretne zwrócenie się o pomoc do agencji detektywistycznej. Nie należy wstydzić się naiwności ani tego, że padło się ofiarą oszusta; trzeba mieć świadomość, że popełnił on przestępstwo i musi ponieść jego konsekwencje.
Detektyw rozpocznie całodobową obserwację oszusta. Sprawdzi jego przeszłość, ustali jego kontakty, całodobowy tryb życia i plan zajęć, a także co robi, kiedy nie kontaktuje się z ofiarą. W ten sposób uda się sprawdzić motywy jego postępowania. Dlatego ofiara powinna dokładnie opowiedzieć detektywowi wszystko, co wie na temat partnera, opisać sposób jego działania, podać nazwiska osób poznanych dzięki niemu i wszystkie okoliczności, w jakich bywali razem. Każda z tych informacji może mieć ogromne znaczenie.
Detektyw dysponuje szerokimi możliwościami obserwowania oszusta, działa dyskretnie i profesjonalnie. Warto wiedzieć, że zarówno raport z obserwacji detektywa, poparty zdjęciami i filmami, jak i jego zeznania, stanowią pełnowartościowe dowody w sądzie i mogą mieć istotny wpływ na wyrok skazujący oszusta.