Menu Zamknij

Detektyw w sądzie – czy może zeznawać?

Korzystanie z pomocy prywatnego detektywa w ważnej dla nas sprawie może być pomocne i korzystne. Ustalenia takiego specjalisty mogą posłużyć np. podczas sprawy rozwodowej do wykazania, że jeden z partnerów ponosi winę za rozpad małżeństwa. Jednak czy detektyw może być także świadkiem podczas rozprawy? Czy jego zeznania i dowody zostaną uwzględnione przez sąd?

Jakie są podstawowe działania detektywa?

Prywatny detektyw jest uprawniony do zbierania dowodów w sposób nienaruszający wolności oraz praw człowieka i obywatela. Działalność detektywa sprowadza się głównie do obserwacji, a następnie do analizowania tych obserwacji, szczególnie podczas gromadzenia materiału dowodowego do rozpraw rozwodowych. Do takich obserwacji zalicza się zarówno poruszanie się po mieście i zbieranie informacji gdzie przebywa konkretna osoba czy w jaki sposób się przemieszcza, jak również poszukiwanie informacji w internecie, na przykład w formie analizy danych z kont w mediach społecznościach. Taka obserwacja pozwala na wyciągnięciu wniosków, które później mogą być przydatne w czasie procesu sądowego.

okulary na otwartej książce
Okulary leżące na stronach otwartej książki

Kiedy sądy dopuszczają ustalenia detektywów jako dowody?

Zawód detektywa jest regulowany, co oznacza, że osoba wykonująca go musi posiadać specjalną licencję i obowiązuje ją kodeks etyki, a także staranność oraz lojalność wobec osoby zlecającej jej usługę. Z tych względów sądy zazwyczaj dopuszczają ustalenia detektywów jako dowody w sprawach, głównie rozwodowych. Dobrą praktyką jest więc złożenie wniosku o przeprowadzenie dowodu z zeznań prywatnego detektywa.

Sąd dopuści takie dowody, jeśli nie ma zastrzeżeń co do tego, że zostały zdobyte bez naruszenia przepisów obowiązującego prawa. Usługi detektywistyczne obejmują m.in. zbieranie zdjęć i filmów oraz tworzenie raportów, które nie naruszają pewnych ram przyjętych dla zawodu detektywa i które mogą być wykorzystane w sprawie jako dowód na potwierdzenie postawionej przez stronę procesową tezy. W tym raporcie detektyw przedstawia podsumowanie zbadanych przez siebie faktów.

Czy sąd może powołać prywatnego detektywa na świadka?

Sąd może w ramach uzupełnienia materiału dowodowego powołać prywatnego detektywa do złożenia zeznań w toczącym się procesie w charakterze świadka. Dzięki zeznaniom detektywa wykonującego w konkretnej sprawie swoje usługi, a także końcowemu sprawozdaniu z podjętych czynności, sąd ma możliwość ustalenia, jakie konkretnie czynności weszły w zakres świadczonej usługi oraz poddania ocenie legalności zdobywania przez niego przedstawianych w sprawie informacji.

Jednak zgodnie z art. 12 Ustawy o usługach detektywistycznych, detektywa obowiązuje zachowanie tajemnicy w temacie źródła swoich informacji, a także okoliczności sprawy, o których przyjął wiadomość w trakcie zdobywania, analizowania i przekazywania informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach, realizowanych na podstawie umowy zawartej z klientem – w tym także po jej ustaniu.

statuetka sprawiedliwości
Zbliżenie na statuetkę sprawiedliwości

Dlatego, aby detektyw mógł udzielić jakichkolwiek informacji sądowi i innym organom, musi być najpierw zwolniony z tajemnicy zawodowej. Następuje to na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego, który podaje, że dla dobra wymiaru sprawiedliwości sąd może zwolnić detektywa z obowiązku zachowania tajemnicy detektywistycznej obejmującej źródła informacji oraz okoliczności sprawy, o których detektyw powziął wiadomość w trakcie wykonywania wszystkich czynności. Gdy to nastąpi, detektyw zobowiązany jest zeznawać – zgodnie z prawdą. Detektywi najczęściej powoływani są jako świadkowie w postępowaniu w sprawach o rozwód.

Agencja detektywistyczna oferuje legalność przedstawionych w sądzie dowodów oraz ich niepodważalność. Dlatego skorzystanie z takich usług może okazać się bardzo korzystne w całej sprawie. Nasze biuro detektywistyczne w Poznaniu profesjonalnie, starannie i zgodnie z prawem zadba o zebranie i dostarczenie niezbitych dowodów np. w postaci zdjęć lub nagrań przedstawiających stronę postępowania w jednoznacznej sytuacji. Takie informacje niezbędne są w wielu sprawach w ramach toczącego się postępowania. W przypadku spraw rozwodowych zeznania prywatnego detektywa są wykorzystywane w sądzie szczególnie często.

Więcej o tym co jeszcze może dla Ciebie zrobić prywatny detektyw przeczytasz w poście: Dlaczego warto zatrudnić detektywa? Co może zrobić, czego Ty nie możesz?