Menu Zamknij

Kontrola pracowników w firmie przez detektywa

Spis treści

  1. Mienie firmowe w prywatnych rękach
  2. Tajemniczy klient
  3. Kiedy pracownik nadużywa zwolnień

O wsparcie detektywa często proszą pracodawcy w celu kontroli pracowników w firmie. W środowisku pracowniczym do czynienia może być z wieloma sytuacjami, gdzie rola detektywa będzie nieoceniona. Może być on niezbędny w bardzo wielu sprawach – od ustalania przebiegu jakiegoś zdarzenia, przez wyjaśnianie wewnętrznych sporów, sprawdzanie kompetencji i tego, jak pracownicy wywiązują się ze swoich obowiązków, aż po kontrolę zwolnień lekarskich, która stanowi ogromny odsetek interwencji detektywistycznych.

Izometryczny widok biura i pracowników
Izometryczny widok na biuro i pracujących ludzi

 

Mienie firmowe w prywatnych rękach

Kradzieże mogą zdarzyć się wszędzie, w tym również w miejscu pracy. Nawet, jeśli przedsiębiorca podejmuje wszelkie działania chroniące mienie lub własność intelektualną, które są zgodne ze standardami obowiązującymi w danej branży, nie zawsze starania te kończą się sukcesem. Oprócz kradzieży w firmach nierzadko dochodzi do przywłaszczenia. Ten rodzaj przestępstwa zakłada, że jego sprawca jest w legalnym posiadaniu danej rzeczy, ale zatrzymuje ją bezprawnie na własny użytek. Doskonałym przykładem może być przywłaszczenie firmowego auta albo sprzętu. Jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik wynosi z firmy nie swoją własność lub przetrzymuje coś pod pozorem obowiązków służbowych, korzystając jednak z firmowej własności do celów własnych, prywatny detektyw dzięki swojemu doświadczeniu i odpowiednim narzędziom, będzie w stanie potwierdzić lub ostatecznie obalić takie podejrzenie. Co więcej, przedstawi odpowiednie dowody, które albo uspokoją pracodawcę i zapewnią o uczciwości pracownika, albo niestety będa mogły stać się dowodami w sądzie przeciwko pracownikowi. 

Tajemniczy klient

Detektyw, przyjmując rolę tzw. tajemniczego klienta, może zweryfikować i kontrolować to, jak pracownicy radzą sobie z dopełnianiem służbowych obowiązków. Tej rodzaj kontroli pracowników sprawdza się w firmach branży usługowej i wszędzie tam, gdzie pracownicy mają kontakt z klientem. Detektyw chodzi wówczas w rolę klienta i weryfikuje, czy obsługa przebiega według ustalonych standardów, czy też standardy te zostają naruszone, a jeśli tak, w jakim stopniu. Bywa, że przy okazji tego typu kontroli dochodzi do odkrycia na tyle poważnych nadużyć, że pracownik otrzymuje upomnienie bądź naganę. Bywa jednak też i tak, że kompetencja pracowników zaskakuje zleceniodawcę, a cykliczne, pozytywne raporty z kontroli pracowników przez “tajemniczego klienta” są chlubą firmy. 

czarno-biała sylwetka człowieka
Zbliżenie na popiersie człowieka ukryte w cieniu

 

Kiedy pracownik nadużywa zwolnień

Czas przebywania na zwolnieniu lekarskim ma w założeniu służyć pracownikowi na podreperowanie swojego stanu zdrowia. Dzięki odciążeniu pracownika z wykonywania służbowych obowiązków może on oddać się niezbędnym zabiegom, operacjom czy rekonwalescencji i w pełni skupić na odzyskiwaniu witalności. Zwolnienie od lekarza w szerszym spojrzeniu jest też – w pewnym sensie – korzystne dla samego pracodawcy; im szybciej pracownik powróci do pełni zdrowia, tym szybciej na powrót przejmie dotychczasowe firmowe zadania. Zdarza się jednak, że zwolnienia od lekarza pracownik nie wykorzystuje zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku takiego podejrzenia, pracodawca słusznie rozważać może kontrolę zwolnień. Kontrola zwolnień lekarskich przychodzi przedsiębiorcom na myśl szczególnie wtedy, kiedy dany pracownik już wcześniej nadużył zaufania pracodawcy w tym zakresie, a L4 zdarzają się częściej niż zwykle i wystawiane są przez wielu różnych lekarzy. W ramach systemu pracodawca może wnioskować do ZUS o to, by zweryfikował, czy zwolnienie zostało wystawione prawidłowo i czy pracownik rzeczywiście korzysta ze zwolnienia zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli jednak wolą przedsiębiorcy jest bardzo szybka weryfikacja rzeczywistego stanu rzeczy na własną rękę, może skorzystać z tego, co ma pod tym względem do zaoferowania nasza agencja detektywistyczna w Poznaniu. Podobnie nadużywane mogą być zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem.

Kontrola pracowników w firmie może okazać się przydatna, jeśli pracodawcy zależy na sprawdzeniu jakości wykonywania obowiązków służbowych, jeśli w firmie zdarzają się kradzieże lub kiedy kontroli wymagają zwolnienia lekarskie. To jednak tylko niektóre z sytuacji, gdzie pomoc detektywistyczna jest mile widziana. Detektyw skontroluje pracowników również w wielu innych aspektach, takich jak wyprowadzanie danych do konkurencji i praca u konkurencji lub wszelkie działania na szkodę firmy, w tym często w ostatnich latach anonimowe oczernianie firmy w mediach społecznościowych czy portalach oceniających pracodawców.