Sprawy rodzinne bywają jednymi z najtrudniejszych dla detektywa. Ze względu na szczególnie wrażliwy grunt, jakim jest rodzina i związane z nią emocje, prowadzenie spraw na tym tle wymaga od detektywa nieco innego podejścia, niż sprawy związane ze sferą zawodowo-biznesową.
Zaginiony członek rodziny
Zaginięcie krewnego to sytuacja, która wprowadza olbrzymi chaos do środowiska rodzinnego. Bliscy najpierw poradzić muszą sobie z szokiem, jakim niewątpliwie jest nagłe urwanie kontaktu z zaginionym. Emocje zawsze są podobne, niezależnie od tego, czy zaginiony jest jeszcze dzieckiem, czy osobą dorosłą. W przypadku dzieci bliskim na ogół na myśl przychodzi porwanie dla okupu. Wizja przetrzymywanie dziecka w złych warunkach, nieodpowiednie jego traktowanie czy – najczarniejszy scenariusz- pozbawienie życia jest tym, co staje się powodem późniejszej psychoterapii , pozostawiając na długo ślad w psychice członków rodziny. Dla każdego rodzica dobro dziecka jest kwestią najważniejszą, a ewentualność krzywdy wyrządzonej niewinnej latorośli wzbudza skrajne reakcje emocjonalne. Z kolei w przypadku zaginięć osób starszych, jednym z najczęstszych motywów jest obawa o zdrowie starszej osoby. Choroby, takie jak demencja, mogą sprawiać, że chory członek rodziny np. przestaje rozpoznawać często uczęszczaną dotąd drogę, gubiąc się lub postanawia wyjechać bez ostrzeżenia. Powrót do domu w takim przypadku może być utrudniony. Brak obowiązkowych dawek leków, które często muszą brać osoby starsze i schorowane, a które to dawki pomijane są w czasie zaginięcia, doprowadzić mogą te osoby nawet do śmierci.
Biorąc pod uwagę te i inne okoliczności, zaginięcia stanowią jedna z najbardziej wrażliwych spraw. Wymagają, by prywatny detektyw wykazał się empatią, zrozumieniem, ogromną wrażliwością. Jednocześnie nadal powinien robić wszystko, by ustalić przebieg zdarzeń, fakty mające miejsce przed i po zaginięciu danej osoby.
Rozwód – przewrót w życiu
W sprawach małżeńskich o pomoc detektywa proszą najczęściej żony i mężowie, którzy podejrzewają niewierność lub wręcz wiedzą o niewierności małżeńskiej. Kiedy mowa o podejrzeniach zdrady, jej ujawnienie przez biuro detektywistyczne bywa ogromnym ciosem. Pomimo tego, że jeden z małżonków spodziewa się usłyszeć niewygodną i raniącą prawdę, często do samego końca łudzi się, że podejrzenia te okażą się niesłuszne. Rzeczywiście, w wielu przypadkach tak właśnie jest – detektyw jest w stanie dowieść niewinności męża czy żony. Niestety, nie zawsze. Emocje towarzyszące potwierdzeniu małżeńskiej nielojalności bywają bardzo różne — od smutku, zrezygnowania, przez gniew, złość, aż po furię i planowanie aktów zemsty. O ile małżeństwo nie ustalało wspólnie prowadzenia otwartego związku, to brak wyłączności męża czy żony jako partnera seksualnego, może w rzeczy samej być powodem bardzo skrajnych emocji.
Bywają też sytuacje, gdy zdrada jednej ze stron nie jest dla drugiej zaskoczeniem, a biuro detektywistyczne ma za zadanie jedynie zebrać dowody niewierności. Tego typu dowody mogą później przydać się w przypadku wytoczenia sprawy o alimenty. Te zaś zależą od orzeczenia w przedmiocie winy za rozkład w pożyciu małżeńskim. Zbieranie dowodów na niewierność i przedstawienie ich przed sądem może zaważyć na losach byłych małżonków. Rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie partnera lub partnerki skutkuje bowiem koniecznością zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb drugiej strony nawet wówczas, gdy ta nie znajduje się w niedostatku. Eksmałżonkowie mają więc o co walczyć, a walka to z kolei jest kolejnym polem minowym.
Dzieci kontra rodzice
Ograniczenie, zawieszenie lub całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej to kolejny przykład bardzo trudnych i wymagających spraw. Ograniczenie praw rodzicielskich może następować wskutek zawiadomienia przez szkołę czy policję, może również nastąpić na wniosek jednego z rodziców. W sytuacji, kiedy w grę wkracza praca prywatnego detektywa, do czynienia mamy najczęściej z tym drugim przypadkiem. Wówczas rodzic, który dostrzega nieprawidłowości w relacji drugiego rodzica i dziecka, poprosić może o ustalenie niezbędnych faktów i zebranie dowodów, które mogłyby zostać przedstawione w sądzie rodzinnym. Pamiętać trzeba, że prawo rodzinne i opiekuńcze dopuszcza zmiany w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej z uwagi na dobro dziecka, a przesłanki do tych zmian są niezwykle trudne dla dziecka. Mowa bowiem o braku kontaktu matki lub ojca z dzieckiem, nieprawidłowym wpływie jednego z rodziców na dziecko (np. braku zainteresowania ze strony rodzica), braku komunikacji między rodzicami, a nawet silnym między nimi konflikcie. Uzależnienie rodzica od alkoholu czy środków odurzających to kolejny przykład z całej gamy powód ograniczenia praw rodzicielskich. Jednym z najbardziej traumatycznych dla dziecka doświadczeń, które skutkować może całkowitym pozbawieniem władzy rodzicielskiej, jest wykorzystywanie seksualne. W tak trudnych okolicznościach prowadzenie sprawy, zbieranie dowodów, ustalanie przebiegu zdarzeń, wymaga absolutnego uwrażliwienia na przeżycia małoletnich poszkodowanych. Niezbędne bywają konsultacje z psychologami.
Spadek i podział majątku
Prawo rodzinne zna przypadki, kiedy jasne, klarowne przepisy dziedziczenia okazują się z różnych względów początkiem długoterminowych przepraw. Sprawy spadkowe potrafią trwać latami, z uwagi na wiele aspektów, które po drodze walki o majątek trzeba udowadniać przed sądem. Jeśli zmarły pozostawił testament, sprawy spadkowe mogą dotyczyć podważenia jego ważności lub ubiegania się zachowek. O podważeniu testamentu mówimy wówczas, kiedy zachodzi podejrzenie, że zmarły w momencie jego sporządzania nie był na przykład w pełni władz umysłowych lub działał pod wpływem groźby. Takie podejrzenia należy przedstawić przed sądem. Każda sprawa sądowa, która dotyczy spadku, stwarza możliwość podważenia pozostawionego testamentu, a dowody w tej sprawie może dostarczyć prywatny detektyw. Sprawa ma szansę wówczas skończyć się o wiele szybciej niż bez pomocy detektywa. Nie oznacza to jednak, że sprawa będzie prosta. Z uwagi na towarzyszące silne emocje i często bardzo poważne oskarżenia, detektyw działać musi w pełni profesjonalnie, a w razie konieczności, może występować przed sądem w roli świadka — o ile sąd zwolni detektywa z obowiązku tajemnicy zawodowej.
Z kolei, jeśli do czynienia mamy z dziedziczeniem ustawowym, pomoc biura detektywistycznego może być nieoceniona, jeśli rodzinne więzi są na tyle słabe, że powołanych na mocy ustawy spadkobierców trudno jest zweryfikować. Chodzi tutaj o sytuację rodzinną, kiedy to wiadomo na przykład, że ktoś posiadał dzieci czy wnuki z nieformalnego związku, jednak rodziny nigdy się nie spotkały, rozproszyły po świecie lub z innych względów przestał utrzymywać ze sobą kontakt.
Detektyw, przyjmujący zlecenie związane ze sprawą rodzinną, powinien mieć bardzo dobre kompetencje. Warto, by wykazywał się wrażliwością, empatią, tak, aby współpraca z Klientami nie była dla nich przykrym doświadczeniem. Jednocześnie zaś nadal dobrze widziana jest wysoka skuteczność działania detektywa. Są to więc sprawy trudne, jednakże bardzo dobre przygotowanie i bogate doświadczenie biura detektywistycznego z reguły wystarcza, by sprawa została rozwiązana bezproblemowo.