Menu Zamknij

Pomoc detektywa przy wyborze opiekunki do dziecka

Zatrudnienie niani dla dziecka jest momentem przełomowym zarówno w życiu samego dziecka, które odtąd zostawać będzie pod opieką osób spoza kręgu rodziny, jak i dla samych rodziców. Niejednokrotnie bowiem kierują się oni zasadą ograniczonego zaufania względem tych, którzy mieliby sprawować pieczę nad latoroślą. Jest to zupełnie naturalna reakcja, jednak utrudnia podjęcie decyzji co do ostatecznego wyboru opiekunki dziecka i powierzenia kontroli nad nim. Agencja detektywistyczna może być wówczas rozwiązaniem tego problemu. Pomoc detektywa może dać odpowiedź na pytanie: czy osoba, która ma spędzać czas z małoletnim, jest właściwa do tej roli, czy na pewno ma odpowiednie kwalifikacje, czy jej referencje są prawdziwe? Zweryfikować można nawet to, jak faktycznie zajmuje się dzieckiem, co bywa jednym z największych obszarów zainteresowania rodziców, którzy korzystają z pomocy opiekunek. 

ręce dziecka widziane z góry zajmujące się pracami plastycznymi
Ręce dziecka widziane z góry zajmujące się pracami plastycznymi

Kompetencje i wykształcenie opiekunki

Kiedy urlop rodzicielski zbliża się ku końcowi i w grę wchodzi pełnoetatowa praca obojga rodziców, korzystanie z usług płatnej opieki nad dzieckiem może być konieczne. Podobnie, gdy dziecko wychowywane jest przez samodzielnego rodzica, pracującego na pełen etat, bez możliwości pozostawienia dziecka u rodziny. Instytucje takie jak żłobek i przedszkole nie zawsze będą pierwszym wyborem, z różnych względów; braku miejsc, zbyt dużej odległości od miejsca zamieszkania i związanej z tym konieczności czasochłonnych dowozów itd. Rodzice mają prawo mieć też zwyczajnie przekonanie co do tego, że dziecku najlepiej będzie w domu. Z racji tego, że pragniemy dla maleństwa wszystkiego co najlepsze, wykształcenie i kompetencje przyszłej niani chcemy zwykle drobiazgowo wziąć pod lupę. Dlaczego jest to takie ważne? Opieka nad dzieckiem nie może być sprawowana przez osoby przypadkowe. Nikt, komu zależy na dobru małoletniego, nie pozwoli na to, aby codzienny, wielogodzinny nadzór nad latoroślą sprawował ktoś bez odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat rozwoju dzieci. Pierwsze kilka lat życia dziecka jest dla tego rozwoju kluczowe, dlatego nianię wybierać trzeba mądrze. Z pewnością nie wchodzi w grę pierwsza lepsza osoba z ulicy. Najlepiej, aby był to ktoś po studiach pedagogicznych, ewentualnie osoba kształcąca się w tym kierunku. Jednak mijanie się z prawdą w zakresie ukończonych studiów, kursów czy odbytych praktyk nie jest wcale rzadkie. Sprawdzenie informacji na temat przebiegu nauczania, weryfikacja autentyczności dyplomów czy uczestnictwa w kursach to zadanie dla doświadczonego detektywa. 

Jak niania spędza czas z dzieckiem?

Przedstawienie papierów potwierdzających przyswojenie danej wiedzy, nawet jeśli ich autentyczność jest potwierdzona, to jeszcze nie wszystko. Równie ważne jest to, jak w rzeczywistości wygląda sprawowanie pieczy. Ukończenie nawet najlepszych szkół może okazać się bez znaczenia, jeżeli w praktyce zajmowanie się małoletnim budziłoby wątpliwości rodziców. A co może je budzić? Zacznijmy od samej postawy względem dziecka. Zarówno nadmierna kontrola, nakazy i zakazy niezgodne z polityką wychowawczą samego rodzica, jak i brak asertywności w stawianiu granic są czerwoną flagą. Jedna i druga postawa może przyczynić się do wypaczenia charakteru dzieci i przyswojenia przez nie niekorzystnych dla rozwoju nawyków. Kolejną kwestią jest sposób spędzania czasu wolnego z dziećmi. Wysoko punktowana jest kreatywność — proponowanie zabaw rozwijających wyobraźnię, aktywności podnoszących sprawność manualną, gier słownych (wszystko oczywiście z dopasowaniem do wieku dziecka i jego indywidualnych możliwości). Jeżeli okazałoby się, że niania nie staje na wysokości zadania, a czas spędzany z dzieckiem jest rodzajem przeczekania do powrotu rodzica, bez angażowania się w interakcję z dzieckiem, z pewnością nie można nazwać tego troską, jakiej oczekiwaliby rodzice, pozostawiając swoją latorośl w „zaufanych” rękach. 

chłopiec na huśtawce
Śmiejący się chłopiec na huśtawce

Obserwacja osób, które w czasie okresu próbnego zajmują się dziećmi i spędzają z nimi czas, może rzucić odpowiednie światło na to, czy dana kandydatka na opiekunkę jest rzeczywiście godna zaufania. Co więcej, rozmowy z dzieckiem na temat tego, jak spędziło czas z nianią, nie zawsze dają prawdziwy obraz sytuacji. Przykładowo, jeśli dziecko kocha oglądać telewizję, pozostawienie go przez nianię na kanapie przed odbiornikiem uzna za świetny obrót sprawy, dobrze spędzony czas i pozytywnie będzie wypowiadać się na temat niani. Dyskretne działania detektywa dadzą zaś obiektywne spojrzenie na opiekę nad małoletnim. 

Co jeszcze sprawdzi detektyw przed wyborem odpowiedniej niani?

Detektywowi zlecić można sprawdzenie informacji, które dadzą jak najpełniejszy obraz osoby, której powierzone ma być bezpieczeństwo dziecka. 

Jeżeli kandydatka na nianię chwali się rekomendacjami od rodzin, u których pracowała wcześniej, detektyw może skonfrontować się z nimi. Można w ten sposób nie tylko dowiedzieć się więcej na temat zaangażowania w wykonywanie swojej pracy przez nianię, ale też na temat powodów zakończenia współpracy. Umiejętnie przeprowadzona konsultacja może być pomocna w doprecyzowaniu — okiem byłych pracodawców — zarówno gorszych, jak i tych lepszych, mocnych stron kandydatki.

Wcale nie mniej ważny może okazać się wywiad środowiskowy. Brak uzależnień, powiązań przestępczych i dobra opinia najbliższego środowiska są tym, czego oczekuje się od opiekunów dzieci.

Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności może być jednym z wymogów podpisania umowy. Jeżeli przyszła niania obiecuje dostarczenie zaświadczenie, lecz wyraźnie przedłuża w czasie ten moment, prywatny detektyw ma możliwość ustalenia, czy dana osoba weszła w konflikt z prawem, a jeśli tak, w jakich okolicznościach. 

Kontrola po zatrudnieniu opiekunki

Praca detektywa może być pomocna nawet wówczas, gdy proces rekrutacji niani jest już zakończony. Pracownicy agencji detektywistycznej w sposób niewzbudzający podejrzeń sprawdzą, co w danym momencie dzieje się z dzieckiem i czy do domu podczas nieobecności właścicieli nie mają wstępu nieupoważnione osoby trzecie. 

Niejednokrotnie też usługi detektywistyczne przydatne bywają w ustalaniu przebiegu jakiegoś zdarzenia, które miało miejsce podczas sprawowania opieki nad małoletnim w domu jego rodziców. Zniszczenie mienia, kradzież kosztowności czy zdarzenie losowe (np. zalanie) zdarzają się. Mogą, choć niekoniecznie muszą iść w parze z winą opiekunki za poniesione straty. 

Detektywi pomogą wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Weryfikacja zdarzeń, dokumentów, sprawdzenie wiarygodności, kontrola wywiązywania się z obowiązków objętych umową, sprawdzanie zaangażowania w opiekę — wszystkim tym może zająć się doświadczony detektyw. 

Dziecko jest dla rodzica obiektem największej troski i miłości. Chęć otoczenia opieką nowego członka rodziny pojawia się nawet na długo przed jego przyjściem na świat. Przyszli rodzice planują, nierzadko jeszcze przed samymi narodzinami, najbliższe miesiące i lata życia dziecka — gdzie ma chodzić do żłobka, które przedszkole będzie najlepsze czy do którego pediatry zaprowadzić przyszłego malucha. Nie inaczej jest w przypadku poszukiwania niani. Usługi detektywistyczne są sposobem na weryfikację wszelkich informacji podawanych przez kandydatki do tej roli.