Menu Zamknij

Jak można odnaleźć zaginioną osobę?

Zaginięcie z pewnością jest sytuacją kryzysową, w której najbliżsi, znajomi czy współpracownicy osoby zaginionej, nie mogą ustalić gdzie ta osoba się znajduje i nie mają żadnych informacji na temat jej losów. Z prawnego punktu widzenia zaginięcia w Polsce rozumie się jako zdarzenia uniemożliwiające ustalenie miejsca pobytu zaginionego oraz zapewnienie jemu ochrony życia, zdrowia lub wolności, co wymaga odnalezienia zaginionej osoby albo udzielenie jej pomocy. Zrozumiałe jest, że w tej trudnej sytuacji bliscy osoby zaginionej pragną jak najszybciej zlokalizować poszukiwanego członka rodziny i udzielić niezbędnego wsparcia. 

Spis treści

  1. Przygotuj zdjęcie
  2. Zbadaj najbliższe otoczenie
  3. Sprawdź szpitale, hotele i schroniska
  4. Korzystaj ze wsparcia detektywa
  5. Działaj natychmiast, nie czekaj

 

Przygotuj zdjęcie

Wizerunek zaginionej osoby potrzebny będzie do poszukiwań. Ważne, aby zdjęcie było jak najbardziej aktualne. Najlepiej jest posiadać zdjecie zarówno w wersji papierowej, co przyda się do drukowania plakatów, jak i elektronicznej, dzięki czemu informacje o poszukiwaniach można zamieszczać w sieci. Możesz wykonać papierowe odbitki, dzięki czemu rozpytując w okolicy, czy ktoś widział daną osobę, będziesz mógł zostawić zdjecie np. sprzedawcy w sklepie czy osobie pracującej w często odwiedzanych punktach. Z tyłu odbitki warto dopisać numer kontaktowy do siebie. Dzięki temu w przypadku, gdy ktoś rozpozna zaginionego, będzie mógł skontaktować się z Tobą.

zbliżenie na katalog dokumentów
Zbliżenie na ręce osoby przeglądającej alfabetyczny katalog dokumentów

 

Zbadaj najbliższe otoczenie

Dobre wskazówki może dać najbliższe otoczenie osoby zaginionej. Spróbuj zorientować się, czy zaginiony zabrał ze sobą swoje dokumenty i rzeczy osobiste, takie jak telefon, portfel, czy w dotychczasowym miejscu pobytu znajduje się zażywany przez zaginionego zestaw leków itp. Jeśli możesz, zrób listę rzeczy, które zniknęły – pomoże to policji w ustaleniu prawdopodobnego scenariusza zdarzeń. Pamiętaj, że zaginięcie wcale nie musi oznaczać nieszczęśliwego wypadku czy porwania. Zaginione osoby to też te, które zgodnie ze swoją wolą opuściły dotychczasowe życie, nierzadko nieoczekiwanie dla reszty rodziny czy przyjaciół. Wszystkie szczegóły, które zauważyłeś, mogą mieć znaczenie w ustalaniu gdzie znajduje się zaginiony.

Sprawdź szpitale, hotele i schroniska

Warto sprawdzić instytucje, w których może znajdować się poszukiwana osoba. Do instytucji tych należą:

  • szpitale 
  • punkty ambulatoryjne
  • noclegownie
  • schroniska
  • izby wytrzeźwień

Do sprawdzenia są również hotele, motele czy inne okoliczne miejsca, gdzie mogła zatrzymać się zaginiona osoba. Nie zawsze udaje się uzyskać informację o pobycie danej osoby w powyższych miejscach, a to za sprawą ochrony danych osobowych. W tej sytuacji warto posiłkować się wsparciem takim jak policja czy prywatny detektyw z odpowiednia licencją. 

sylwetka człowieka w zamglonym lesie
Człowiek idący leśną ścieżką podczas mgły

 

Korzystaj ze wsparcia detektywa

Biuro detektywistyczne może działać zarówno w kooperacji z policją, jak i prowadzić zupełnie oddzielne poszukiwania. Wiele rodzin decyduje się na korzystanie z pomocy detektywów, kiedy dotychczasowe działania poszukiwawcze nie przynoszą rezultatów. Wkroczenie do poszukiwań pracowników agencji detektywistycznej, która prowadziła już podobne sprawy, zdecydowanie podwyższa szanse na odnalezienie zaginionego.

Działaj natychmiast, nie czekaj

Ważną kwestią jest czas Twojego działania. Jeśli jesteś w sytuacji, kiedy w Twoim otoczeniu ktoś zaginął i zadajesz sobie pytanie, czy jest już dobry moment na poszukiwania, warto abyś wiedział, że im szybciej rozpoczną się poszukiwania, tym większa szansa na szczęśliwe ich zakończenie. Działania poszukiwawcze warto rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie zwlekaj więc. Część osób może mylnie sądzić, że od momentu kiedy zniknęła dana osoba powinien minąć jakiś ustanowiony czas, aby w ogóle móc zgłosić sprawę zaginięcia na policję. To szkodliwy mit. Jeżeli w opinii publicznej pojawia się kwestia “odczekania” 24h czy nawet 48h, to najpewniej wynika to z faktu, że niejednokrotnie to, co początkowo brane było za zaginięcie, w rzeczywistości okazywało się nierozsądnym gospodarowaniem czasu przez zaginioną osobę, której nie działa się krzywda, w rezultacie cała i zdrowa wracała do domu później niż zwykle. Takie przypadki jednak nie mają mocy tworzenia żadnych ogólnie obowiązujących zasad. Co więcej, poszukiwanie osób, nawet jeśli finalnie okazałyby się postępowaniami na wyrost, nigdy nie są złym pomysłem – przecież nie mamy pewności, co tak naprawdę dzieje się z zaginioną osobą.