Menu Zamknij

O co pytać prywatnego detektywa?

Jakie pytania powinieneś zadać prywatnemu detektywowi przed zleceniem usługi?

Współpraca z biurem detektywistycznym pomaga rozwikłać ważne dla Ciebie sprawy, a często bywa jedynym możliwym sposobem na dojście do prawdy na temat przebiegu jakiegoś zdarzenia. Aby jednak była owocna i spełniała wszystkie Twoje oczekiwania jako Klienta, warto, abyś jeszcze przed rozpoczęciem kooperacji uzyskał odpowiedź na pytania, które mogą rozjaśnić Ci warunki współpracy. Sprawi to, że będzie ona klarowna i obędzie się bez niemiłych niespodzianek.

Czy detektyw ma doświadczenie w prowadzeniu spraw podobnych do Twojej?

To jedno z pierwszych pytań, które powinno paść. Doświadczenie jest kluczowe. Prywatny detektyw uczy się swojego fachu i zdobywa umiejętności dzięki doświadczeniu trwającemu latami. To właśnie codziennie prowadzone czynności detektywistyczne sprawiają, że detektyw jest bardzo dobry w tym, co robi. Nowe agencje detektywistyczne powstają bardzo szybko, jednak Klienci nie bez powodu wybierają te, które funkcjonują na rynku od lat. Dlaczego? Żadne biuro detektywistyczne nie ma wystarczająco dobrej renomy, jeśli nie może pochwalić się latami doświadczenia. A każdego roku detektyw pracuje nad setkami bardzo różnych spraw, co wyraźnie przekłada się na wyniki i jakość czynności detektywistycznych. Nasze biuro istnieje w branży detektywistycznej od aż dwóch dekad. Istnieje zatem duża szansa, że doskonale będziemy wiedzieć, jak sprostać Twoim oczekiwaniom. Co więcej, doświadczony detektyw to też gwarancja zwinnego poruszania się w takich instytucjach jak policja, urzędy itp., co nie jest bez znaczenia, aby wykonać pracę dla Ciebie w sposób efektywny.

Czy pracownik biura detektywistycznego chce spotkać się osobiście?

Najlepsza odpowiedź jest twierdząca. Jeśli tylko to możliwe, detektyw powinien chcieć spotkać się z każdym Klientem osobiście, a niechęć do osobistego kontaktu powinna być dla Ciebie wyraźną czerwoną flagą. Nie daje bowiem poczucia bezpieczeństwa i warunków do wzajemnego zaufania. Oczywiście, w niektórych sytuacjach kontakt osobisty jest bardzo utrudniony bądź niemożliwy – jeśli na przykład przebywasz za granicą, a siedziba biura – jak to jest w naszym przypadku – znajduje się w mieście Poznań. Z punktu widzenia logistyki, czasu i kosztów, spotkanie twarzą w twarz byłoby kłopotliwe – takie sytuacje są zrozumiałe. 

uścisk dłoni na powitanie

Czy pracownik biura zostanie w razie potrzeby świadkiem w sądzie?

Sytuacja, w której detektyw czy inny pracownik biura zostaje świadkiem w sądzie, zeznając przed nim na rzecz Klienta, rzeczywiście może mieć miejsce. Zeznania detektywa mogą pomóc Ci w osiągnięciu sprawiedliwego wyroku. Możesz zechcieć, aby detektyw i jego wiedza na temat przebiegu zdarzeń pomogły Ci w tym. Mogą być to sprawy dotyczące niewierności małżeńskiej, oszustw finansowych czy sprawy poszukiwania osób, kiedy to okazuje się, że mamy do czynienia z tzw. porwaniem rodzicielskim – przykłady można mnożyć. Warto już na wstępie wiedzieć, czy w razie czego można liczyć na pomoc detektywa w przedstawieniu ustalonych faktów przed obliczem sądu. 

sala sądowa

Czy będzie podpisywana umowa? Ile zapłacę?

Profesjonalna usługa detektywistyczna zawsze ma formę umowy pomiędzy agencją a zlecającym. Umowa określa warunki usługi i całej współpracy. Spisanie umowy leży w interesie obu stron – zarówno Twojej, jak i agencji detektywistycznej. Minimalizuje ryzyko niedomówień i tego, że postanowienia ustne nie zostaną spełnione. Nigdy nie powinieneś godzić się na płacenie za usługi, które nie zostały jasno określone na piśmie. Warunki wynagrodzenia powinny być szczegółowo ujęte w umowie. 

Czy detektyw posiada ubezpieczenie?

Niezbędnym elementem należytej staranności w kontekście sprawdzenia, czy agencja detektywistyczna jest warta podjęcia współpracy z nią, jest upewnienie się, że jest na tyle profesjonalna, że posiada ubezpieczenie OC. Nasza agencja posiada ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej dotyczące pracy detektywa oraz jest wpisana do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Powyższe pytania nie wyczerpują oczywiście wszystkich zapytań, które możesz wyłożyć detektywowi – możesz pytać o każdą nurtującą Cię kwestię. Profesjonalista odpowie na każdą z nich i ze zrozumieniem przyjmie fakt, że być może po raz pierwszy korzystasz z pomocy biura detektywistycznego. Nie ma tutaj miejsca na zniecierpliwienie czy niechęć. Jeśli jakaś odpowiedź stanie się dla Ciebie niejasna, śmiało poproś o doprecyzowanie.