Menu Zamknij

Pomoc detektywa przy weryfikacji najemcy mieszkania

Oferując swoje mieszkanie na wynajem, właściciele stoją często przed znakiem zapytania — jaki będzie przyszły lokator? Czy wywiązywał będzie się z cyklicznych opłat za mieszkanie? Czy nie zniszczy wyposażenia? Czy nie będzie skarg od sąsiadów na zakłócanie spokoju? Osoby zainteresowane mieszkaniem to dla wynajmującego najczęściej osoby zupełnie obce, trudno więc ocenić jak przebiegać będzie wynajem. O ile przyszły najemca weryfikuje potencjalne cztery kąty najpierw na podstawie opisu oferty, a następnie podczas wizyty na miejscu, gdzie ma możliwość ocenić zgodność ogłoszenia z rzeczywistością, tak właściciele mieszkań stoją przed niewiadomą co do uczciwości poczynań nowych lokatorów. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli próbuje znaleźć sposoby na sprawdzenie, kim jest osoba, która chciałaby zamieszkać w ich mieszkaniu. Jednym ze skutecznych sposobów jest skorzystanie z pomocy detektywa przy weryfikacji najemców.

Nowy lokator — jakie są zagrożenia?

Mieszkanie jako własność sporej wartości jest niewątpliwie czymś, czego na utrzymaniu w dobrym stanie zależy właścicielom w sposób szczególny. Nikt, kto jest właścicielem nieruchomości, z pewnością nie chciałby dopuścić do sytuacji, aby nieruchomość ta została zniszczona lub z innych powodów generowała straty finansowe. Nie po to wszak wynajmuje się mieszkania. Część właścicieli kupiła własny kąt za oszczędności, część starała się o kredyt, jeszcze inni otrzymali mieszkanie np. w spadku. Nie ma jednak znaczenia, czy nieruchomość została kupiona za gotówkę, na kredyt, czy też była prezentem od losu — jak najlepszy stan mieszkania i uczciwe płacenie czynszu to dla każdego właściciela absolutny priorytet. Czy jednak ma on gwarancję, że przyszłe kontakty z najemcą będą w duchu uczciwości i serdeczności? Praktyka pokazuje, że nie jest to reguła i chcąc wynająć mieszkanie, bardzo ostrożnie dobierać trzeba lokatorów.

puste mieszkanie z umeblowaną kuchnią
Puste mieszkanie z umeblowaną kuchnią

Na jakiej linii mogą pojawić się problemy podczas wynajmowania komuś mieszkania?

  1. Opłaty

W skład opłat za mieszkanie wchodzi, o ile umowa nie stwierdza inaczej, opłacenie wynajmu, czynszu administracyjnego i mediów. Może zdarzyć się, że zobowiązania te regulowane są w niepełnym wymiarze i/lub z opóźnieniem, a nawet płatności w ogóle przestają być uiszczane. W tym przypadku nie ma możliwości wypowiedzenia najmu jeszcze przynajmniej przez dwa pełne okresy czynszu, gdyż ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje możliwość wypowiedzenia, gdy miesięczny czynsz nie będzie opłacany przez 3 pełne okresy płatności, a dodatkowo właściciel powinien wcześniej powiadomić o zamiarze wypowiedzenia, dając ostatnią szansę na spłatę należności. Brak płatności za czynsz administracyjny, oprócz tego, że przynosi straty finansowe, może również poważnie naruszyć wiarygodność samego właściciela w oczach administracji budynku.

  1. Wyposażenie i sprzęt

Uszkodzenie lub zniszczenie mebli albo sprzętów znajdujących się w mieszkaniu to kolejne zagrożenie. Oczywiście, wynajem mieszkania zakłada eksploatację zarówno mebli, jak i sprzętów AGD, mogą one więc się zużywać. Jeśli jednak mamy do czynienia z demolowaniem, sprawa wygląda już dużo poważniej. Historie pokazują, że zły lokator potrafi pozostawić po sobie popękane kafle, zbite szyby, porysowane panele czy inne zniszczenia, które wychodzą szeroko poza zwykłą, codzienną eksploatację mieszkania.

  1. Mir domowy

Równie ważne, jak kwestie materialne jest to, by wynajem bezpieczny był pod względem codziennego funkcjonowania najemcy. Skargi sąsiadów na głośne, nocne życie lokatora bądź jakiekolwiek inne zachowanie, budzące sąsiedzki sprzeciw, to zdecydowanie nie jest to, czego można oczekiwać, wyobrażając sobie wynajem idealny.

Sprawdzanie lokatora — pomoc detektywistyczna

Pomoc detektywa w sprawdzaniu przyszłego lokatora pod kątem wyeliminowania wspomnianych zagrożeń może być nieoceniona. Samodzielna weryfikacja potencjalnego lokatora, podawanych przez niego informacji, np. dotyczących przebiegu poprzednich najmów, jest uciążliwa. Wymaga sporo czasu, a nie zawsze jest go pod dostatkiem. Nie zawsze też zwyczajnie wiadomo, jak się za taką weryfikację zabrać i co właściwie zrobić, aby potwierdzić czy podawane dane zgodne są z rzeczywistością. Czasami już mowa ciała potencjalnego najemcy może wydać się podejrzana, kiedy ten na przykład staje się nerwowy podczas pytań o ciągłość zatrudnienia. Jeżeli zauważamy podczas rozmów niewerbalne sygnały, które mogą, choć nie muszą być niepokojące, warto dokładnie przyjrzeć się kandydatowi. Wnikliwa weryfikacja najemców pozwoli na ograniczenie wyboru spośród wielu zainteresowanych tylko do tych osób, które pod względem bezpieczeństwa wynajmu zapunktują najwyżej.

  1. Kim jest najemca?

Kwestią do zbadania może być już sama tożsamość najemcy. Choć mogłoby się wydawać, że nikt nie będzie mówił nieprawdy w tak kluczowej kwestii, fałszywa tożsamość bywa powodem wielu rozwleczonych spraw sądowych związanych z wynajmem mieszkania w tle. Najemca, zawierając umowę na fałszywe dane, długo unikać może odpowiedzialności.

  1. Historia najmu

Sprawdzenie historii najmu danej osoby, czyli gdzie i jak długo wynajmowała wcześniej mieszkania i jaka jest opinia właścicieli poprzednich mieszkań na temat ich wzajemnych relacji, niejednokrotnie pomogła w decyzji co do wyboru konkretnego najemcy. Warto pamiętać, że ten rodzaj weryfikacji nie tylko pozwoli odrzucić kandydatów o nie najlepszej opinii, ale też nabrać pewności co do zainteresowanego, który deklaruje pełną sumienność i wydaje się kandydatem idealnym.

  1. Wypłacalność

Czy potencjalny najemca jest wypłacalny? Czy praca zarobkowa, którą deklaruje, jest stała i zapewnia pokrycie wszystkich kosztów, w tym czynszu administracyjnego, czynszu dla właściciela oraz mediów? Zapłacenie kaucji nie jest równoznaczne z gwarancją, że kolejne opłaty będą na czas lub że w ogóle będą. Lista dłużników, którym zaufali właściciele mieszkań, nieświadomi tego, jak działają osoby o nieuczciwych zamiarach i że opłacenie kaucji to często manipulacja, jest długa.

  1. Tryb życia

Tryb życia może wpłynąć na niektóre wyżej wymienione aspekty. Ewentualne uzależnienia na przykład mogą stanowić przeszkodę w utrzymaniu pracy, a co za tym idzie, postawić pod znakiem zapytania płynność finansową najemcy. Tryb życia to też kwestia relacji lokatora z sąsiadami, co nie pozostaje bez znaczenia. Agencja detektywistyczna dyskretnie zbierze wywiad na temat lokatora.

znak "For Rent" na tle niebieskiego nieba
Znak For Rent na tle niebieskiego nieba

Współcześnie na straży uczciwości najemców stoi między innymi możliwość uzyskania specjalnego raportu. Certyfikat najemcy, bo o nim mowa, oferują specjalistyczne firmy, analizując wiele z obszarów istotnych dla pomyślnego wynajmu mieszkania, czyli właśnie kwestię potwierdzania tożsamości, sprawdzanie wysokości zarobków czy historię wcześniejszych najmów. Najemca musi jednak wyrazić zgodę na przeprowadzenie takiej analizy. Detektyw na możliwość przetwarzania informacji dotyczących sprawdzanej osoby bez konieczności uzyskania od niej zgody. Ten, kto weryfikowany jest przez detektywa, nie musi w ogóle o tym wiedzieć.